Diyabet Türleri

//Diyabet Türleri

Diyabet Türleri Nelerdir?

Diyabet, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinir. Tedavi edilmediğinde ciddi problemlere yol açar. Elbette ki çok sayıda farklı diyabet türleri de söz konusu olmaktadır. Tam tedavisi olmamakla birlikte uygun tedavi şeklini yaşam biçimi haline getirmek hastanın yaşam kalitesini yükseltmek açısından önemlidir. Pankreas vücutta bulunan bir salgı bezidir. Pankreasın görevi insülin adındaki hormonu üretmektir. İnsülin hormonunun görevi ise kandaki şekeri kandan ayırarak hücreye girmesini sağlamaktır. Kan şekerini kandan ayırdığında ise kandaki şeker düzeyi azalmış olur.

Pankreasın insülin hormonunu az üretmesi veya hiç üretememesi sonucu ortaya çıkan durumun adı diyabettir. Diyabet  kontrol altında tutulmazsa beraberinde bir çok hastalığı  getirir. Körlük, kalp ve damar hastalıkları, felç, böbrek yetmezliği ve sinir sistemi rahatsızlıklarına yol açabilir. Görüldüğü üzere son derece hayati önem taşıyan bu hastalık akla ister istemez diyabet türleri nelerdir? Sorusunu getirmektedir.

Bilinen Diyabet Türleri

Diyabet türleri, tip 1, tip 2 ve gestasyonel olarak sıralanabilir. Tip 1 türü diyabetiniz varsa; vücudunuz insülin salgılamaz. Bağışıklık sisteminiz, insülin salgılamakla görevli pankreasınızdaki hücrelere saldırır ve yok eder. Her yaşta insanlarda görülebilir olmakla birlikte çocuklarda ve gençlerde daha çok görülür. Tip 1 diyabet hastaları yaşamak için her gün insülin almak zorundadırlar.

Tip 2 diyabet ise biraz daha masumdur. Vücut insülin üretir fakat ya iyi üretemez ya da kullanmaz. Tip 2 diyabet erişkin diyabet olarak da adlandırılır. Tip 2 diyabet sıklığı son yıllarda şişmanlığın artmasına paralel olarak hızla artmaktadır.

Gestasyonel diyabet ise bazı kadınlarda hamileyken gelişir. Genellikle bu tü diyabet doğum sonrasında kendiliğinden düzelir. Bu saydıklarımız en bilinen ve genel diyabet türleridir. Bunların dışında bir de genetik (kalıtsal)  diyabet vardır.

Kalıtsal diyabette durum biraz daha farklıdır. Ailesinde diyabet hastalığı olanlara genlerle geçer. Diyabet türleri bazı belirtiler gösterir. Tanı ve teşhisi açısından bu belirtileri takip etmelidir. Açıklanamayan kilo kaybı, aşırı ağız kuruması, susuzluk hissi, çok idrara çıkma, halsizlik, bulanık görme, iyileşmek bilmeyen yaralar ve yorgunluk hissi bu belirtilerden bazılarıdır.

Sağlıklı Yaşamın Altın Kuralları

Diyabet hastalığı oldukça ciddi ve hayati öneme sahiptir. Bu nedenle diyabet hastalığını ele alırken hastalanmadan önce, hastalık sırasında ve tedavi aşamasında halkı bilinçlendirmek şarttır. Farkındalık yaratması adına halk çeşitli aktivitelerle bilinçlendirilmelidir. Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinin önemi ve dengeli – düzenli beslenmenin, sebze ağırlıklı beslenmenin gereğine vurgu yapılmalıdır.

Unutulmaması gereken bir diğer konu ise, dengeli  beslenmeyi  bir yaşam şekli haline getirmek, yeterli uyumak, spor yapmak gibi çok temel kurallara uyarsak doğal sonuç olarak bağışıklık sistemimiz kuvvetlenecektir.

Düzenli fiziksel aktiviteler diyabet hastalığına yakalanma riskini düşürür. Halkı belirli bir bilince ulaştırmak için her yıl 14 Kasım Diyabet Günü olarak kutlanmaktadır. Diyabet ve diyabet türleri hakkında  gerekli ve doğru bilgilenmek  bu hastalıkla mücadele ederken   bizim daha bilinçli olmamızı sağlayacaktır. Dünyada ve ülkemizde diyabet konusunda son zamanlara duyarlı bir toplumun oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu durum ise diyabet türleri konusunun sıklıkla karşımıza çıkmasını mümkün kılmaktadır.

Günümüz itibariyle sağlık alanındaki olumlu gelişmelerin diyabet rahatsızlığının tedavi edilmesi sürecini de olumlu yönde etkilendiği biliniyor. Bu kapsamda pek çok yöntem ve tekniğin tedavilerde etkili bir şekilde kullanıldıklarını söylemek de mümkün oluyor. Ancak diyabetle mücadelede en büyük amacın bu rahatsızlığa yakalanmamak için gerekli tedbirleri almaktır. Zira tedavi süreci uzun bir süreç olmakla birlikte bu rahatsızlığın tam ve kesin bir tedavi yönteminin bulunmadığını da belirtmek gerekmektedir.

2020-04-04T12:54:11+03:00