Gizli Şeker Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Gizli şeker (bozulmuş glikoz toleransı ya da pre-diyabet), kandaki glikozun normal seviyenin üstüne çıkması demektir. Ancak bu değer, diyabet teşhisi koymayı gerektirecek kadar yüksek değildir. Fakat gizli şeker, diyabet ve kardiyovasküler hastalık gelişimi bakımından büyük bir risk altında olduğunuzu gösterir.

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir?

Gizli şeker genellikle hiçbir belirti vermez. Başka bir nedenle yapılan kan testleri ile ortaya çıkar. Ve glikoz toleransı testi ile teşhis edilir. Gizli şeker hastalığının belirtileri çokça merak edilse de net bir belirti vermez. Adından da anlaşılacağı üzere gizli şeker hastalığı, belirtileri olan bir hastalık değildir.

Nasıl Teşhis Edilir?

  • Tanı, ağızdan glikoz toleransı testi ile konur. 8–12 saat aç kaldıktan sonra kişinin kan glikoz seviyesi glikoz içeren bir çözelti içtikten 2 saat sonra ölçülür.
  • Kişinin kan glikoz seviyesi, karışımı içtikten 2 saat sonra 140 mg/dl’den yüksek değilse bu normal glikoz toleransıdır.
  • Bozulmuş glikoz toleransında ise 2 saat sonra kan glikoz seviyesi 140 mg/dl – 199 mg/dl arasındadır.
  • 2 saat sonra kan glikoz seviyesi 200 mg/ dl’ye yükselirse, kişi diyabet hastasıdır.

Kandaki Normal Glikoz Seviyesi Nedir?

Kandaki normal glikoz seviyesi, kanda bulunan glikoz miktarıdır ve normal kan glikoz seviyesi 4–8 mmol/L arasındadır. Kan glikoz seviyesi genellikle yemek yedikten sonra yükselir ve sabahları da düşük seviyededir.

Gizli Şekerin Diyabete Dönüşme Sıklığı Nedir?

Glikoz toleransı bozulmuş hastalarda 10 yıl içinde diyabet gelişme olasılığı çok yüksektir. İnsanlar aşırı kilolu olduklarında ve hareketsiz bir yaşam sürdüklerinde, aile geçmişlerinde diyabet hastalığı bulunduğunda, ırksal ya da etnik grup olarak risk altında olduklarında diyabet hastası olma riskleri de artmaktadır.

Gizli Şekerin Riskleri

Bozulmuş glikoz toleransı bulunan kişiler yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, kilo artışı ya da obezite gibi hastalıklar bakımından artan risk altındadırlar. Gizli şekerin belirtisi olmadığı için çoğu insan bunun farkında olmadan yaşar.

Gizli Şekerin Nedenleri

Aşırı kilolu ya da obez olmak, aile geçmişinde diyabet olması, çok az fiziksel aktivitede bulunmak, kan basıncının yüksek olması ya da yüksek kolesterol ve gebeliğe bağlı diyabet, gizli şekerin ortaya çıkması riskini artıran çeşitli nedenler arasında yer almaktadır.

Gizli Şeker Nasıl Tedavi Edilir?

Gizli şeker, yaşam tarzı değiştirilerek ve bazı ilaçlardan destek alarak tedavi edilmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme gizli şekeri düzeltmenin anahtarıdır. Kilo vermek, daha fazla egzersiz yapmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek gizli şekeri düzeltmeye yardım eder. Sigarayı bırakmak, haftalık alkol sınırlamasına bağlı kalmak, kan basıncını normal aralıkta tutmak da tip 2 diyabete dönüşebilecek gizli şeker riskini azaltır. Bozulmuş glikoz toleransının tedavisi için bazı ilaçlar da bulunmaktadır.
Gizli şekeri tedavi etmek diyabetin gelişmesini önlemeye ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.