Obezite Ameliyatı

//Obezite Ameliyatı

Dünyamızda son dönemlerde artan hareketsizlik ve düzensiz beslenmenin sonucu olarak obezite ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde birçok kişinin mücadele ettiği rahatsızlıkların başında gelen obezite fazla kilolar sebebiyle sorun yaşanmasına sebep olmaktadır. Obezite rahatsızlığı yaşayanların diyet programları ile zayıflatılması için tedavi uygulanmakta ancak cevap alınamaması durumunda obezite ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Aşırı kilolu olmak elbette ki son derece rahatsız edici bir durum olarak tanımlanmaktadır. Esasında aşırı kilo sorunu günümüzün en sık rahatlanan sağlık sorunu olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada obezite ameliyatlarının aşırı kilo sorunundan kurtulmak isteyenlere mükemmel seçenekleri sunabildiği bilinmektedir. Şayet aşırı kiloluysanız ve bu sorundan hızlı bir şekilde kurtulmanın formülünü bulmayı istiyorsanız; karşınıza çıkacak olan en mantıklı seçenek obezie ameliyatıdır.

Zira kontrol altına alınamayan obezite Tip 2 şeker hastalığı başta olmak üzere yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklara da sebep olmaktadır. Bundan dolayı obezite sorunu yaşayan hastaların tedaviye cevap vermemeleri sonucunda ameliyata başvurulmaktadır. Obezite hastalarının ameliyat edilebilmesi için diyet programından sonuç alınamaması ilk kriter olmaktadır. Bununla birlikte vücut kitle endeksi 40 üzerinde olan hastalar da ameliyat yolu ile kilo kontrolü sağlanmaktadır.

Obezite Ameliyatları Yöntemleri

Obezite sorunu yaşayanlarda tedavi ile sonuç alınamaması durumunda obezite ameliyatı yöntemine başvurulmaktadır. Obezite ameliyatları kısıtlayıcı, besin emilimi azaltıcı ve ikisinin birlikte uygulandığı yöntemlerle 3 farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Halk dilinde mide küçültme ameliyatı olarak bilinen bu yöntem ile aşırı kilo sorunu yaşayan kişilerin kilo kontrolü sağlanmaktadır.

Obezite Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite sorunu yaşayanların ameliyat kararı alınması için ciddi süreçlerden geçmiş olması gerekiyor. Obezite ameliyatı yapılabilmesi için;

  • En az 5 yıl süreli obezite rahatsızlığının bulunması
  • En az 1 yıl diyet programının uygulanması ve sonuç alınamaması
  • Vücut kitle endeksi 40 üzerinde olan hastalar olması gerekmektedir.

Bununla birlikte ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için herhangi bir engeli olmayan kişilere ameliyat ile tedavi sağlanmaktadır. Hastaya ameliyat süreci sonrasında yaşayacağı ve karşılaşacağı zorluklar da ifade edilerek onayının alınması ile ameliyat gerçekleştirilmektedir. Obeziteameliyaltları 18 yaş ve 60 yaş arasındaki bireylere uygulanabilmektedir. Böylece yetişkin ve orta yaşlı bireylerin fazla kilolarından kurtulması sağlanmaktadır.

Ameliyat sonrasında ise kilo kontrolünün sağlanması için 1,5 yıl boyunca hasta kontrol altında tutulmakta ve diyet programları ile takip edilmektedir. Ameliyat sonrasında ilk 6 aylık süreçte hastanın fazla kilolarının yarısından kurtulması sonraki 1 yıllık süreçte de normal görünüme kavuşması sağlanmaktadır. Böylece ameliyat sonrası verilen diyet programına uyulması durumunda 1,5 yıl sonrasında fazla kilo sorunlarından kurtulmak mümkün olmaktadır.

Obezite Ameliyatı Fiyatları

Obezite sorunu yaşayanların ilaç ve diyet tedavisi ile sonuç alınamaması durumunda başvurulan yöntem olan obezite ameliyatı fiyatları ise birtakım etkenlere bağlı olarak değişim göstermektedir. Obeziteden kurtulmanın son çaresi olan ameliyat fiyatları kişinin kilo durumu, ameliyat türü ve yöntemi gibi etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Ancak sonrasında kavuşacağınız görünüm ve hareket etme kolaylığının yanında bu ücretler oldukça makul olmaktadır.

Obezite sorunundan ameliyat ile kurtulan kişilerin harcama yapacakları alan ameliyat sonrasındaki diyet süreci de olmaktadır. Obezite ameliyatı sonrasında 1,5 yıllık süreçte verilen diyet programlarına uyum sağlayarak fazla kilolarınızdan kurtulmanız mümkün olacaktır. Şayet aşırı kilolarınızdan kurtulmayı istiyorsanız; obezite ameliyatının yenilikçi yönüyle tanışabilirsiniz. Ancak bu ameliyatın son derece profesyonel bir ekip tarafından yapılıyor olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Zira ancak bu sayede sorunsuz bir şekilde ve güvenli bir şekilde bu hassas ameliyatı olabilmeniz de mümkün olacaktır.

2020-04-04T12:42:34+03:00