Şeker Ameliyatı Nedir?

//Şeker Ameliyatı Nedir?

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir?

Şeker Hastalığı Ameliyatı, Halk arasında şeker hastalığı olarak adlandırılmakta olan diyabet hastalığının günümüzde en başarılı tedavisi olarak görülmektedir. Diyabet tipleri üzerine yapılan araştırmalar, günümüz dünyasında en fazla dolaylı yoldan ölüme yol açan hastalıklardan birisinin şeker hastalığı olduğunu ortaya koymuştur. Diyabet üzerine yapılan araştırmalar neticesinde 2006 yılında, bu rahatsızlığın metabolik cerrahi yöntemleri ile giderilebileceği yolunda büyük umutlar doğurmuştur. Brezilya’da bu konuda ilk cerrahi çalışmaların yapılması ve sonrasında, operasyon altına alınan hastalardaki iyileşme oran ve süreçleri değerlendirildiğinde, şeker ameliyatının işlevselliği hakkında sevinç verici bulgular ortaya koyulmuştur.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Bütün şeker hastaları, hastalık ve hastalıktan doğan farklı rahatsızlıklar açısından aynı seviyede olmadığı için, şeker ameliyatı kişiye özel teknikler seçilerek gerçekleştirilmektedir. Şeker hastalığı ameliyatı yapacak cerrah ve hasta kararı bu noktada büyük önem taşımaktadır. Şeker hastası birey üzerinde yapılacak bazı tetkikler ve hastalık geçmişine dönük bilgiler şeker ameliyatı için gerekli rotayı doktor ve hastaya sunacaktır. Bahsi geçen konu ile ilgili olarak en önemli etkenler, hastalığın süresi, yan rahatsızlıklara sebep olup olmadığı, hastalığın seviyesi, hastanın kullandığı ilaçlar, dozları ve süreçleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra hasta ve doktor arasında yapılan görüşmeler neticesinde uygulanabilecek ameliyatlardan en önemlilerinden birisi, mide üzerinde yer alan ve açlık hormonu salgılama görevi üstlenen, esnek bölgenin cerrahi müdahale ile çıkartılarak, açlık hormonunun önüne geçilmesi, dolayısı ile obezite ve şeker hastalığı ile belli oranda mücadele edilmesidir. Bu müdahale tek başına her hasta için yeterli derecede çözüm sağlayamayacağı için farklı operasyon ihtiyaçları ortaya çıkabilmektedir.

Mide operasyonu ile alınan açlık hormonu salgılayan bölgenin işlevini yitirmesi tam anlamı ile şeker hastalığını bitiremiyor veya yeteri seviyede düşüş gerçekleştiremiyor ise ikinci operasyon olarak ince bağırsak üzerine cerrahi müdahalede bulunma operasyonu gerçekleştirilmektedir. Operasyon dahilinde, ince bağırsak ve mide arasında bulunan bağlantı kısmı kesilir ve bağırsağın alt kısmı ile yer değiştirilir. Bu işlem neticesinde, bağırsak sonu bölgesinde yer alan ve KLG-1 hormonu salgılayan bölgenin aktivitesini arttırmak amaçlanır.  KLG-1 hormonu sayesinde, pankreas üzerinde bulunan insülin salgılama görevlisi bakteriler üzerindeki baskı kalkacak ve kat kat fazla insülin salgılanması ile hasta çok büyük oranlardaki ihtimallere göre normal şeker seviyesine ulaşabilecektir.

Yapılan operasyonlardan sonra hasta, doktor tarafından önerilen iyileşme süreci aktivitelerini uygulayarak kısa süreler içerisinde toparlanıp, sağlıklı bir hayata merhaba diyebilmektedir.

2019-09-11T16:06:22+03:00