Şeker Hastalığı Ameliyatı Fiyatları

Şeker hastalığı ameliyatı, uzun zamandır tip 2 diyabeti olan kişilere yapılmaktadır. Fiyatı da merak edilen bu ameliyat tüp mide ameliyatıdır. Bu ameliyat ile midenin bir kısmı alınır. Aynı zamanda ince bağırsakta bir yer değiştirme işlemi yapılır. Şişman şeker hastalarının bu ameliyatlardan sonra şeker hastalıklarının iyileştiği gözlemlenmiş ve bu yönde araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar da ince bağırsağın son noktasından geçen gıdaların arttığı, bu gıda geçişinin artması ile L hücresi denilen hücrelerden GLP -1 hormon salgısının da arttığı gözlenmektedir. Bu artış gösteren GLP-1 ile insülin salgısında bulunan hücre sayısının da arttığı gözlemlenmiştir. Yaşanan bu zincirleme etki ile insülin üretiminin arttığı ve vücudun gereksinim duyduğu insülin miktarının karşılandığı görülmüştür. Şeker Ameliyatı yapıldıktan sonra kişilerde düzelmelerin başlamasıyla yaşam kalitelerinde ciddi bir artış sağlanmaktadır.

Ameliyatı olabilmek için hastanın belirli bir vücut kitle indeks aralığında olması gerekir. Bu sebepten dolayı bu şartı sağlamayan kimselere şeker hastalığı ameliyatının yapılması önerilmez. SSK bu ameliyat için ödeme gerçekleştirmez. Bu sebepten dolayı ameliyatı yaptırırken fiyatı da göz önünde bulundurmanız önemli bir nokta olacaktır.
Şeker hastalığı ameliyatı fiyatları konusunda net bir rakam verilemez. Her ameliyat kişiye özel olarak uygulanır. En doğru fiyat bilgisi, seçilen doktor ile yapılacak olan ön görüşme sonrasında ortaya çıkacaktır. Ayrıca şeker hastalığı ameliyatı sadece tip 2 diyabetli bireylere uygulanabilir. Bunun yanı sıra tip 2 diyabetli olan bireylerin ameliyat olabilmeleri için bazı durumları taşımaları da gerekir.

Şeker Hastalığı İçin Yapılması Gereken Tetkikler

Tip 2 diyabet ameliyatı öncesinde yapılması gereken bazı tetkikler vardır. Bu tetkikler ve testler sonrasında hastanın durumu belirlenir. Açlık kan şekeri ise bu tetkikler arasında ilk kullanılan tetkiklerdendir. Kandaki şeker miktarı belirli bir saat aç kaldıktan sonra ölçülür. Çünkü sağlıklı bireylerde belirli bir saat aç kaldıktan sonra insülin harici hormanlar kan şekerini yükseltir. İnsülin ise kan şekerini dengeler. Şeker hastalarında insülin sağlıklı çalışmadığından açlık kan şekeri yüksek çıkar. 70-100 mg/dl kan şekeri normal düzeydedir. Bu değerin 126 düzeylerinde olması ise kişinin hasta olduğunu gösterir. Diğer tetkikler ise şöyledir:

  • Tokluk 2. saat kan şekeri testi,
  • C-peptid ölçümü,
  • Rastgele kan şekeri ölçümü,
  • İdrarda kan şekeri ölçümü,
  • OGTT (Oral Glukoz Tolerans Testi)
  • Kan yağları (Total Kolesterol, LDL-Kolesterol, HDL-Kolesterol, Trigliserid ölçümü)

Şeker Hastalığı Ameliyat Sonrasında Tamamen İyileşir Mi?

Şeker hastalığı, pankreasın üretmiş olduğu insülin miktarının vücut içerisinde yeterli gelmemesi sebebi ile oluşan sistemsel bir hastalıktır. Şeker hastalığı tedavisi sürecinde eksik olan insülin miktarı dışarıdan temin edilerek vücudun dengesi sağlanır. Şeker hastalığında, ameliyat dışında kesin bir iyileşme süreci bulunmaz. Ameliyat olduktan sonra da kesin olarak şeker hastalığından kurtulacağınız anlamına da gelmez. Çünkü şeker hastalığını tetikleyen birçok farklı durum vardır. Ancak yine de ameliyatın başarı oranı oldukça yüksektir.
Şeker hastalığı, farklı birçok hastalığın da tetiklemesi sebebi ile oluşabilir. Ameliyat ile şeker hastalığının etkisi %90 oranında ortadan kaldırılabilir. Ameliyat ile vücut kendisine yeterli olan insülin miktarını üreterek, dışarıdan ek bir takviyeye gerek duymaz.

Şeker hastalığı ameliyatı fiyatları hakkında kesin bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.