Şeker Hastalığı Ameliyatını SSK Karşılıyor Mu?

//Şeker Hastalığı Ameliyatını SSK Karşılıyor Mu?

Şeker hastalığı ameliyatını SSK karşılamamaktadır. Ancak şeker hastası ve obez iseniz o zaman devlet bu ameliyatın belirli kısmını karşılamaktadır. Ancak bunu karşılarken SSK; psikoloji, endokrinoloji ve anestezi uzmanlarının kontrolünden geçerek bir rapor hazırlanmasını şark koşmaktadır. Ayrıca vücut kitle endeksiniz en düşük 35 olması gerekmektedir. Bu şartları sağladıktan sonra SSK ödeme yapmaktadır. Bu belirtilen şartları sağlamadığınız durumlarda sizden hastane ödeme yapmanızı isteyecektir. SSK ne yazık ki sadece şeker hastalığı sebebi ile ameliyat olmanız durumunda masrafları ödemek için hastaneye ödenek göndermeyecektir. Bu sebepten dolayı devlete ait olan hastanelerde ameliyat olmak isteseniz bile size ameliyat ücreti çıkartacaklardır.

Özel hastaneler için karar verdiyseniz eğer, ameliyat olmayı düşündüğünüzün doktorunuzla veya hastane ile görüşerek ücretlerini öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü doktorlara ve hastanelere göre ameliyat ücretleri değişiklik göstermektedir. Doktorların uzman alanları ve alandaki tecrübeleri ile alakalı olarak ücretleri artmaktadır. Aynı şekilde hastanelerin de ücret politikalarına göre ve hastanede kalacağınız günle alakalı olarak hastaneye yapacağınız ödeme değişmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı ameliyat olmayı düşündüğünüz doktorunuzla ameliyat ücretlerini de görüşerek, istenen ücreti karşılayıp karşılayamayacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir?

Şeker hastalığı tedavisine yönelik olarak yapılan son dönemdeki araştırmalarda, tüp mide ameliyatı olan kilolu şeker diyabetik bireylerin, şeker hastalıklarının kaybolduğu, pankreasın üretmiş olduğu insülin miktarının vücut için yeterli miktara geldiği görülmüştür. Ancak bu ameliyatta da kesin olarak sonuç alınacağı belirsizdir. Ameliyattan sonraki 5 yıl boyunca gözetim ve kontrol altında olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra belirli kriterler gerekmektedir. Bu kriterlerin başında kesinlikle vücut kitle endeksinizin 35 ve üzeri olması gerekmektedir.

Tüp mide ameliyatı üzerine yapılan araştırmalarda, ince bağırsağın son noktasından geçen gıdaların arttığı, bu gıda geçişinin artması ile L hücresi denilen hücrelerden GLP -1 hormon salgısının da arttığı gözlenmektedir. Bu artış gösteren GLP-1 artışı ile insülin salgısında bulunan hücre sayısının da arttığı gözlemlenmiştir. Bu insülin miktarının artması ile şeker hastalarının ihtiyaç duydukları insülin ihtiyacını vücutları artık kendi başına üretmeye başlaması sebebi ile şeker hastalığı ortadan kalkmış oluyor.

2019-06-07T14:04:42+03:00