Şeker Hastalığı Genetik Midir ?

//Şeker Hastalığı Genetik Midir ?

Şeker hastalığı ömür boyu tedavi gerektiren bir hastalıktır. Şeker hastalığında yapılan tedavi yöntemlerinin amacı kan şekeri seviyesinin normal sayılan sınırlar içerisinde kalmasını sağlamaktır. Kişilerin benimseyecekleri sağlıklı yaşam tarzı, şeker hastalığının ilerleyen evrelerine geçişe engel olacaktır. Bu sayede şeker hastalığına bağlı olarak gelişecek olan sorunlar da en alt seviyeye düşürülecektir.

Şeker Hastalığı ömür boyu tedavi edilmesi sebebi ile ilaç kullanımını ve benimsemeniz gereken fiziksel aktivitelerle birlikte doktorunuzun vermiş olduğu diyet programına da uymanız gerekmektedir. Bunları hayatınızın bir parçası gibi benimsemeniz ileride oluşacak etkilerin önüne geçerek sağlıklı bir yaşam geçirmenizi sağlayacaktır. Aksi durumda şeker hastalığı ilerleyecek ve vücudunuzun farklı bölgelerine etki ederek, vücudunuz da bulunan uzuv kayıplarına ya da diğer organ kayıplarına neden olacaktır.

Şeker hastalığının birçok farklı etkisi bulunmaktadır. Genetik olarak gelen kodlarda sizi direk olarak şeker hastası yapmaz. Ancak aile bireylerinde görülen şeker hastalıkları, şeker hastalığına yakalanma riskinizi yükseltecektir. Aile bireylerinde şeker hastası bulunması sebebi ile sizlerin de şeker hastası olacağınız anlamına gelmemektedir. Çevresel ve yaşamsal tarzlar şeker hastalığını doğrudan etkileyen faktörlerdir.

Şeker Hastalığı Türleri ve Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığının birçok aşaması ve belirtisi bulunmaktadır.

Birçok şeker hastalığı türü olmasına rağmen, en sık karşılaşılan iki tür diyabet vardır. Bunlar;

Tip 1 Diyabet: Tip 1 diyabetli kişilerde, pankreas yeterli miktarda insülin üretemez. Bu durum da dolaşım halinde olan şekerin hücrelerin içine girmesini ve enerjiye dönüşmesini engeller.

Tip 1 diyabetin gelişiminde en önemli üç faktör; genetik faktörler, kişinin kendisine karşı geliştirmiş olduğu alerji ve çevresel etkenlerdir.

Tip 2 Diyabet: Genellikle 40 yaş üstünde kişilerde ortaya çıkan tip 2 diyabetin etkisi yaşlanma ile artmaktadır. Son yıllarda obezitenin artış göstermiş olması sebebi ile çocuk ve adölesan çağda da tip 2 diyabet görülmeye başlamıştır. Tip 2 diyabette, düzensiz beslenmeye bağlı obezite oluşumu en etkili çevresel faktördür.

Şeker hastalığı belirtileri;

· Sık idrara çıkma

· Çok su içme ve ağzın kuruması

· Çok yemek yeme ihtiyacı duymak

· Ayaklarda ve ellerde karıncalanmaların oluşması

· Kol ve bacaklarda yorgunluk oluşumu

· Sürekli olarak açlık hissi duymak

· Ani olarak kilo kaybı yaşanması

· Yaraların yavaş iyileşmesi

· Tekrarlayan enfeksiyonlar

· Bulanık görme

Bu türler ve belirtiler genel olarak görülenlerdir. Kişilere, vücut yapısına ve yaşam tarzlarına bağlı olarak farklı şekilde belirtiler ve diyabet türleri oluşabilmektedir. 6 aylık periyodik şekilde yaptıracağınız kan tahlilleri ile vücudunuzun durumunun yanı sıra şeker durumunuzu da takip edebilirsiniz.

2019-06-07T13:58:27+03:00