Tip 1 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

//Tip 1 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Tip 1 diyabet, ciddiye alınması gereken ve tanı konulduktan itibaren tedavi sürecinin başlaması gereken önemli bir hastalıktır. Şeker hastalığının bu türü, genel olarak çocuklarda ve erken erişkinlerde görülmektedir. Hayatın ilk yıllarından itibaren insanlarda gözlemlenebilen bu hastalıkla yaşamak, tedavisi yapıldığı sürece oldukça kolaydır. Yani, sizlere veya çocuklarınıza tip 1 diyabet teşhisi konulduysa, tedavi edildiği müddetçe korkmaya ve kaygılanmaya gerek yoktur.

Tip 1 diyabet, insanların bağışıklık sistemlerindeki bir sorundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Her insanda, vücut enerji ihtiyacını yiyeceklerden alır. Bu ihtiyaçlar yağ, protein ve karbonhidratlar aracılığı ile sağlanır. Ve vücut tarafından emilebilmesi için küçük parçalara ayrılır. İşte bu küçük parçalardan bir tanesi de glikozdur. Glikoz, bir basit şekerdir ve vücudun neredeyse tamamı için önem taşımaktadır. Pankreasta üretilen bir hormon (insülin) aracılığı ile bu glikoz hücreler tarafından kullanılır. Eğer vücut insülin üretemezse, vücut bu ihtiyacını gıda yolu ile alır.

İnsan metabolizmasının, insülin üreten hücreleri otoimmün bir rahatsızlık nedeni ile zedelendiğinde tip 1 diyabet hastalığı gündeme gelmektedir. Bu nedenle, bu hastalığın teşhisi konulan insanlar, yaşam boyu insülin takviyesi almak durumunda kalırlar.

Tip 1 diyabetin en yaygın belirtileri şu şekildedir:

· Sık sık idrara çıkma

· Su ihtiyacını çok sık hissetmek

· Ağızda kuruluk yaşamak

· Normal ya da fazla beslenmeye rağmen zayıflamak

· Gece uykudan uyanıp idrar yapma ihtiyacı hissetmek

· Gece altını ıslatmak

Tip 1 Diyabet Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tip 1 diyabet tedavisi, yaşam boyu insülin takviyesi almayı gerektiren bir tedavi şeklidir. Kesin olarak, insülin enjeksiyonunu zorunlu kılan bu tedavide sağlıklı ve düzenli beslenmenin, düzenli spor ve egzersiz yapmanın ve ayrıca hastalık hakkında eğitim almanın da önemi büyüktür.

Tip 1 diyabet, düzenli insülin enjeksiyonu ve sağlıklı yaşam rutinleri uygulandığında insan hayatını zorlaştırmaktan uzak olan bir hastalık olmaktadır. Bu nedenle, tip 1 diyabet hastalarının ilk yapması gereken, bu hastalığı kabullenmek ve bu hastalıkla birlikte yaşamasını öğrenmektir.

Tip 1 diyabet hastaları, gün içinde kan şekerlerini normal seviyelerde tutmalıdırlar, bunun için de aç kalmamaya özen göstermelidirler. Ayrıca, bu hastalık sahibi kişiler, kendilerine uygun olan ideal kiloda olmaya özen göstermeli ve aşrı kilo almamalıdırlar. Bunun için tip 1 diyabetli bireyler, öncelikli olarak insülin enjeksiyonu rutinlerine göre beslenme zamanlarını ayarlamalı, kan şekerini kontrol altında tutmak için de gerekli olan karbonhidrat alımını sağlamalıdır. Ayrıca, besin yolu ile aldıkları posa miktarını artırmalı ve tükettikleri besinlerin çeşitli olmasına özen göstermelidirler.

Tip 1 diyabet hastaları, genellikle doktorlar tarafından bir diyetisyene de yönlendirilmektedir. Diyetisyenler tarafından oluşturulan programa uymak, diyabet hastalarının hayatını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, basit şeker kaynağı olan gıdaların alımı, diyetisyenlere danışılarak sınırlandırılmalıdır

2019-06-07T14:11:12+03:00