Tip 1 Diyabet Nedir?

Diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinir. Şeker hastalığı kanda bulunması gereken şeker miktarının normalden çok daha fazla olmasıdır. Aynı zamanda da idrarda olmaması gereken miktarda şekerin tespit edilmesidir. Şeker hastalığı da içinde farklı türler bulundurmaktadır. Tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet ise bunların arasında en sık görülen ve en çok bilinenlerdir. Tip 1 diyabet hastalığı insüline bağlı olarak gelişmektedir. Eğer pankreas normalden az veya hiç insülin salgılamıyor ise tip 1 diyabet gözlemlenmektedir.
Bu hastalık her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Ancak genellikle genç hastalarda çok daha fazla görüldüğü dikkat çekmektedir. Genetik etkiler ve çevresel faktörler nedeni ile Tip 1 diyabet ortaya çıkabilmektedir. Tıp dünyası ne kadar çalışırsa çalışsın maalesef ki şeker hastalığını tam anlamıyla ortadan kaldıracak bir tedavi henüz bulunamamıştır. Bu nedenle doktorunuzun tüm önerilerini hayata geçirmelisiniz.

Tip 1 Diyabet Belirtileri

Tip 1 diyabet rahatsızlığının da kendini gösterdiği belirtiler vardır. Eğer bu belirtileri gözlemlemiş iseniz hemen bir hekimden yardım almalısınız.

Eskiye kıyasladığınız zaman çok daha fazla su tüketmeye başlamanız ve buna rağmen susuzluk hissi yaşamaya devam etmeniz,
Sıkça idrar yapmaya başlamak, özellikle gece çok daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı doğması,
Hasta, çocuk ise daha önce hiç yaşamamış olsanız bile bu dönem içerisinde alt ıslatma veya kaçırma gibi sorunların baş göstermesi,
Açlık hissinizin çok artması,
Doyma konusunda yaşanan sıkıntılar, ne kadar yeseniz de hala açlık hissinin devam etmesi,
Herhangi bir diyet uygulaması vs. yapmadan yaşanan ani kilo kayıpları,
Ölçümlerde kan şekerinin yüksek çıkması,
Yorgunluk hissinizin artması,
Kendinizde halsizlik ve güçsüzlük hissetmek,
Görme kalitenizde yaşanan düşüş, genellikle bulanık görme olarak tip 1 diyabet kendini göstermektedir.

Tip 1 Diyabetin Tedavi Yöntemleri

Hastalığın tedavisinde kan şekerini olabildiğince düşük tutmak hedeflenmektedir. Sürecin dikkatli bir şekilde gözlemlenmesi ve yönetilmesi gerekmektedir. Hastalığa karşı ne kadar ciddi önlemler alırsanız işiniz o kadar kolaylaşacaktır. Çünkü şeker hastalıklarında ciddi etkiler ve hatta can kayıpları gözlenmektedir. Genellikle tedavilerde;

  • İnsülin kullanımı,
  • Sık sık şeker ölçümü yapılması,
  • Sağlık ve düzenli bir yaşam,
  • Sağlık ve düzenli bir beslenme programı,
  • Doktorunuzun önereceği şekilde yapılacak olan egzersizler,
  • Kişilerin olması gereken kilosuna inmesi ve bu kilonun korunması,
  • İlaçların düzenli kullanılması sağlanarak kişiler mutlu günlerine kavuşturulmaya çalışılmaktadır.

Şeker Hastalığında Beslenmenin Tedavide Önemi

Şeker hastalıklarının ilaçla tedavisine ek olarak mutlaka doktorunuz bir diyetisyene gitmenizi sağlayacaktır. Çünkü bu tedavilerde beslenme programı büyük önem arz etmektedir. Verilecek olan beslenme listesini tüm hayatınıza uygulayarak çok daha sağlıklı olabilirsiniz. Tip 1 diyabet tedavisi söz konusu olduğunda karşımıza çok farklı seçenekler çıkabilmektedir. Bu noktada bazı bitkisel kürlerin de beslenme sürecini olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Bu kapsamda bitkisel kürlerin profesyonellerce hazırlanmış olmasına özen göstermeliyiz. Yine bilimsel alandaki olumlu gelişmelerin şeker hastalıklarının tedavi süreçlerini de oldukça olumlu bir şekilde etkilediğini de söyleyebiliriz. Öyle ki tip 2 diyabetin cerrahi tedavisi mümkündür.

Tatlılardan uzak durunuz. Sağlıklı yağlar tercih ediniz. Doğru karbonhidratları hayatınıza eklerken yanlış olanları hızla çıkarmalısınız. Yüksek lif içeren besinleri tercih etmelisiniz. Sebze ve meyveler en iyi arkadaşınız olmalıdır. Kesinlikle üç ana ve üç ara öğün kuralını uygulamalısınız. Bu sayede çok aç kalmayacağınız için şeker seviyenizde değişimler olmayacaktır. Evinizde sağlıklı yemekler yaparak beslenmelisiniz. Tip1 diyabet genellikle çocuklarda çok fazla görüldüğü için onları dışarıdaki yüksek şekerli gıdalardan uzak tutmalısınız. Elbette mutfağınızda yapacağınız küçük değişimler ile çok daha sağlıklı bireyler olarak yaşamınıza devam edebilirsiniz.