Tip 3 Diyabet: Diyabet ve Alzheimer

tip 3 diyabet

Tip 3 diyabet, çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan şeker hastalığının bir türüdür. Diyabetin en yaygın türleri ise; gestasyonel diyabet, tip 1 diyabet ve tip 2 diyabettir. Tip 1 diyabet, vücutta hiçbir şekilde insülin hormonu salgılanmayan diyabet türüdür. Tip 2 diyabette, insülin direnci etkisiyle insülin yeterince salgılanamıyor veya salgılanan insülin vücutta kullanılamıyor. Gestasyonel diyabet ise hamilelikte oluşan diyabet türüdür. Öyleyse tip 3 diyabet nedir, sizin için açıklayalım.

Tip 3 Diyabet Nedir?

Başlıkta da belirttiğimiz gibi aslında iki önemli hastalık olan diyabet ve Alzheimer bu hastalıkta beraber görülür. Burada belirtilen diyabet ise tip 2 diyabettir. Genel olarak ülkemizde görülen şeker hastalıklarının %90’ını tip 2 diyabet oluşturur. Kısacası, tip 2 diyabet tanısı konduysa ve Alzheimer veya bunama rahatsızı görülüyorsa bunu tip 3 diyabet olarak tanımlayabiliriz.

Tip 3 Diyabetin Alt Sınıfları

Şeker hastalığının bu türü aslında sınıfsız olan diğer diyabet türlerini de barındırmaktadır. Gebelikte ortaya çıkan gestasyonel diyabet, tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet türlerinde sınıflandırılamayan her diyabet hastası aslında tip 3 diyabetin içinde yer alır. Bu türler ise sırasıyla tip 3a ile başlayıp tip3h’ye kadar devam eder. Bu sekiz grubu birbirinden ayıran ise az görülen bazı belirti farklılıklarıdır. Bu alt sınıflardan ise tip 3c diyabete ayrı bir parantez açmak gerekebilir. Pankreatojenik diyabet olarak da bilinen bu tür, pankreas kanserinin habercisi olabilir.

Tip 3c Diyabet

Pankreasla bağlantılı olarak gelişen hastalıkların sonucunda bu tür görülebilir. İspanyol Ulusal Kanser Araştırma Merkezi (CNIO), yaptığı çalışmada pankreas kanseri olan her 4 kişinin 1’inde tip 3c diyabet hastalığının geliştiği görülmüştür. Bu hastalıkta farkındalık çok önemlidir. Çünkü birçok tip 3c’li hastaya tip 2 diyabet tanısı konulur. Bu nedenle pankreasla gelişen şeker hastalığının tip 3c olarak bilinmesi gerekir.

Neden Olur?

Genel etkenler; pankreas hasarı, travma ve bazı hastalıklardır. Temelde ise; kontrol altına alınamayan tip 2 diyabet, yüksek kan şekeriyle damarlarda hasara yol açar. Yine beyindeki kimyasalların dengesini bozup beyinde inflamasyona sebep olur. Bu şekilde de diyabet tip 3 oluşur.

Tip 3 Diyabet Belirtileri

Beyin diyabeti şeklinde sınıflandırılan diyabet tip 3 Alzheimer ve tip 2 diyabetin birleşimiyle oluşur. Bu nedenle tip 2 diyabetli hastalara hastalık ilerlemeden teşhis konması çok değerlidir. Şeker hastalarının da mevcut durumlarına azami değerde dikkat etmeleri gerekir. Bir yakınları sayesinde ise hastalar bunama ve Alzheimer olup olmadığını fark edip mutlaka donanımlı bir hastanede muayene olmalılar.

Diyabet ve Alzheimer

Dünyada yapılan birçok araştırma, şeker hastalığı ve Alzheimer’ın insanlarda benzer etkiler gösterdiği doğrultusundadır. Brown Üniversitesi’nin sinir patoloğu Suzanne de la Monte, Alzheimer’ın ilerlemesinin insülin direnciyle doğrudan bağlantılı olduğunu saptadı. Özellikle tip 2 diyabetin ilerlemesi Alzheimer’a yol açıyor.

Yapılan araştırmalarda tip 2 diyabetli hastaların Alzheimer’a yakalanma riskleri %60 daha fazladır.

Tip 2 Diyabetin Cerrahi Tedavisi

Anlaşıldığı üzere tip 2 diyabet kontrol altına alınmadığında büyük sonuçlar doğurur. İlaçlarla kesin bir çözümü olmayan bu hastalığın cerrahi tedavisi mümkündür. Bu tedaviden sonra ise çok yüksek bir oranda ilaçlardan kurtulabilirsiniz. Hemen randevu oluşturmak ya da bilgi almak için tıklayın.