FUE Saç Ekimi

Saç ekimi yalnızca ülkemizde değil bütün dünyada birçok kişinin tercih ettiği ve son derece başarılı operasyonlardır. Saç ekimi teknikleri uygulanmaya başladığı günden bugüne oldukça gelişme göstermiştir. Bugünse fue saç ekimi tekniği ile son teknoloji kullanılarak operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Böylelikle saç kayıpları yoğun olarak yaşayan hastalar yeni nesil saç ekim tekniği ile dökülme sorununu kalıcı olarak çözmektedir.

Hastaya ekilen saçlar hastanın kendi saç kökleridir. Dolayısıyla kendi hücresinden alınan greftler saç ekim işleminde kullanıldığı için başarı oranı yüksektir. Alerji riski yoktur. Saçların deriye tutunma oranı da oldukça yüksektir. Dolayısıyla bundan dolayı son derece başarılı saç ekim operasyonları yapılır. Operasyon sonrasında kişinin saçları sağlıklı bir biçimde çıkar. Hasta gür saçlara kavuşur. Günümüzde yapılan saç ekim işlemleri son derece konforlu koşullarda ve steril koşullarda yapılmaktadır. Bu nedenle sağlık turizmi kapsamında saç ekimi operasyonlarında Türkiye ilk sıralarda yer alan ülkelerden biridir.

Fue Saç Ekimi Teknolojisi

Fue saç ekimi günümüzde yeni nesil gelişmiş tekniklerden biridir. Saç ekimi tekniği kullanılarak yapılan tedavilerde başarı oranı oldukça yüksektir. İyileşme süreci de diğerlerine göre daha kısadır. Son yıllarda gerek hekimler tarafından gerekse hastalar tarafından tercih edilmektedir. Fue saç ekimi estetik plastik cerrahlar ya da uzman dermatologlar tarafından ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmektedir. Saç ekimini yapacak olan cerrahın uzman ve bu konuda tecrübeli olması önemlidir.

Fue Saç Ekimi Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Fue saç ekim tekniğinin birçok avantajı bulunur. Öncelikle işlem sırasında dikiş yapılmaz. Saç derisi delinmediği için herhangi bir iz kalmaz. Donör bölgeden alınan saç greftleri fazla bekletilmeden transfer edilecek bölgeye ekilir. İşlemden sonra ise dolayısı ile iyileşme süreci diğer yöntemlere göre çok daha hızlıdır. 6 ay sonra artık kalıcı olarak ekilen saçlar çıkmaya başlar ve bu oran Fue saç ekimi tekniğinde %90ın üzerindedir. Bu da Fue saç ekim yönteminin en büyük avantajlarından biridir.

Ön Saç Çizgisi Fue Saç Ekimi Tekniğindeki Önemi

Fue tekniği günümüzde teknolojik cihazlar kullanılarak yapılması açısından önemlidir. Fue saç ekim tekniği yapılmadan önce nasıl bir saç ekimi yapılacağı saç çizgisinin nasıl belirleneceği önceden tasarlanır. Ön saç çizgisi saç ekiminde oldukça önemlidir.

Saç çizgisinin bulunduğu bölgede saç yoğunluğu artması gerekir. Dolayısıyla saçın çıkış çizgilerinin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Plastik cerrahlar ve tecrübeli hekimler tarafından yapılması bu anlamda çok önem kazanmaktadır. Çünkü ön saç çizgisinin belirlenmesi için milimetrik hesaplar yapılır.

Nasıl olacağı nereden başlayacağı, yoğunluğun hangi bölgede ne kadar olacağı tasarım aşamasında belirlenir. Bu nedenle Fue saç ekim operasyonu titizlik isteyen önemli bir tekniktir.

Saç Ekiminde Saç Köklerinin Çıkış Yönünün Önemi

Saç ekimi uzman plastik cerrahlar tarafından yapılan bir operasyondur. Saç ekimi tedavisi büyük bir operasyon olmamasına rağmen son derece önemli bir konudur. Bu nedenle önemli ayrıntılara dikkat edilmelidir.

Bu ayrıntılarından en önemlileri alın çizgisinin belirlenmesi, saçın ayrılma çizgisinin belirlenmesi, saçların nerede yoğun olarak ekilmesi gerektiği ve saç kökünün çıkış yönü ve çıkış açısının hesaplanmasıdır. Bütün bunlar ayrıntılı tasarlanması gereken durumlardır. O nedenle Fue saç ekimi ve diğer saç ekimi tekniklerinde de mutlaka işlemi yapan hekimin uzman olması önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Saçların Durumu

Fue saç ekimi operasyonundan sonra saç kökleri önce dokuya tutunma aşaması yaşar. Kısa bir süre sonra ekilen saçlar dökülür. Buna şok dökülme adı verilir. Şok dökülme bilinen ve olması gereken doğal bir süreçtir. 5 ay gibi bir zaman sonra saçlar uzamaya başlar. Kullanılan Fue tekniğinin özelliğine bağlı olarak saç ekimi yapılan bölgede saçların yüzde doksanı çıkar ancak bu süreçte hekimin hastaya önerileri dikkatle uygulanmalıdır.

Saç Ekiminden Sonraki Süreç

Fue saç ekimi operasyonundan sonraki süreç oldukça önemlidir. Saç ekiminden sonra saç köklerinden çıkan saçlar bir ay içinde dökülür. Bu saç ekimi sonrasında bilinen ve beklenen bir süreçtir. Bu dökülmenin ardından 5 ay gibi bir süre içinde yeni saçlar kalıcı olarak çıkmaya başlar. Fue saç ekimi tekniğinin özelliğine göre saç kökleri yaklaşık olarak %90 oranında başarılı bir biçimde çıkar. İlk yıkama genellikle doktorun önerisiyle ekim yapılan merkezde gerçekleşir ve daha sonra hastalara saçlarını nasıl yıkamaları konusunda bilgi verilir.

Saç Ekiminde Saç Kökleri Neden Ense Bölgesinden Alınır?

Ense bölgesi kişilerde saç dökülmesinin olmadığı ve sağlıklı saçların çıktığı bölgedir. Bu bölge testosteron hormonuna karşı duyarsız bir bölgedir. Bu nedenle o bölgede saç dökülmesi gerçekleşmez. Ancak ense bölgesinde saç ekimi için yeterli sayıda greftin olmaması durumunda vücudun başka bölgelerinden alınarak transfer işlemi gerçekleştirilir. Bu bölgelerde genellikle erkeklerde göğüs bölgesidir. Saç ekiminde göğüs bölgesinden alınan kıllar donör bölgeden alınmadığı durumda kullanılır.

Fue Saç Ekim Yöntemi Neden Tercih Edilir?

Günümüzde birçok saç ekim yöntemi kullanılmaktadır. Fue saç ekimi tekniği önceki yöntemlere göre içinde çok fazla yenilik ve teknolojik gelişme barındırır. İlk çıkan yöntemlerin tam tersi olarak kişinin saç derisine öncelikle kesik atılmaz. Dolayısıyla hasta çok daha hızlı iyileşir. Böylelikle dikiş problemi olmayınca yarada oluşmaz.

Bu nedenle Fue saç ekimi yöntemi daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca Fue saç ekim operasyonu özel bir medikal cihaz (mikro motor) kullanılarak saç kökleri alınır ve medikal kalemle ekilecek olan bölgeye transfer edilir. Diğerlerine göre çok daha kolay bir uygulama ve daha kısa sürede daha fazla saç alınıp ekilme olanağı sağlar. Fue yöntemi ile kıl kökü alınan donör bölge ensenin üst kısmıdır. Ancak orada yeterli saç greftinin olmaması durumunda vücudun diğer bölgelerindeki kıllar kullanılır. Saç ekim tekniği de buna olanak tanımaktadır.

FUE Saç Ekimi Ne Kadar Sürede Gerçekleştirilir?

Saç ekimi operasyonu süresi hastadan hastaya değişiklik gösterir. Ne kadar saç kökü alınacağı saç ekimi yapılacak olan alanın büyüklüğü saç ekimi operasyon süresini etkileyen durumlardır. Saç kökünün yeterli olması ve saç dokusunun saç ekimi için yeterli olması gerekir. Saç kökleri yaklaşık olarak 4000 ile 4500 saç grefti alınması gerekli ise bu operasyon yaklaşık olarak 6-7 saat sürmektedir.

Saç greft sayısına göre değişen işlem süresi bazı durumlarda 9 saat sürdüğü de olmaktadır. Seans aralarında belli bir süre ara verilebilir. Fue tekniği operasyonunda greftlerin alınması yaklaşık olarak 2 buçuk saat ile 4 saat arası sürmektedir. Toplama işleminin akabinde ise belli bir ara verildikten sonra saç ekimi için alınan greftlerin saçsız olan bölgeye ekim işlemi gerçekleştirilir.

Fue Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi konusundaki fiyat bildirimi farklılık gösterir. Kaç saç greftinin alınacağı ve kaç saç grefti ekileceği konusu fiyatta farklılık yaratır. Saçı seyrek bir hastaya saç ekimi işlemi ile tamamen saçı dökülen kel bir hastaya yapılan işlem farklıdır. Dolayısıyla ne kadar saç kökü ekileceği operasyonun ne kadar süreceği gibi durumlar saç ekim operasyon fiyatlarını değiştiren durumlardır.