Meme Estetiği

Meme estetiği kadınlar tarafından en çok tercih edilen estetik operasyondur. Plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen uygulamalar sonucu vücudunuzla uyumlu estetik görünen bir göğüs hattına sahip olabilirsiniz. Meme estetiği üzerine hizmetlerimiz ise şöyledir:

Jinekomasti

Jinekomasti çeşitli nedenlere bağlı olarak erkeklerde görülen meme büyümesidir. Bu meme büyümesi genelde iyi huyludur. Genellikle ergenlik dönemlerinde görülmekle beraber, bebeklik veya yaşlılık dönemlerinde de görülebilir. Rahatsızlık neredeyse her üç erkekten birinde görülen bir rahatsızlıktır. Ergenlik döneminde oluşanlar ise genelde kendiliğinden geçerler. Uzun süreli durumunda ise medikal tedavi veya cerrahi müdahale söz konusudur.

İyi huylu bir meme büyümesi olmasına rağmen neden olduğu görüntü bozukluğu nedeni ile psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir. Hastaların çoğunun tedavi kararı vermesinin nedeni de bu durumdur. En temel nedeni hormonal bozukluk olup, erkekte bulunan testosteron ve östrojen hormonlarının dengesi ile alakalıdır. Meme görünümündeki düzensizlik ve dengesizlik aşırı hassas bir kişilik gelişimine de sebep verebilir.

Meme Asimetrisi Düzenleme

Çoğu kadının farkında olmadığı meme asimetrisi düzensizliği azımsanmayacak kadar çoktur. Kadınların %85’nde meme asimetrisi bozukluğu vardır. Bu bozukluk çok bariz belli olabilen türleri veya farkın az olduğu şekilde olan türleri de vardır. Meme asimetrisi düzenleme işlemi ölçümler ile yapılır, düzensizliği az olan kadınların doğum sonrası emzirme sonrası meme farklılıkları bariz duruma gelmektedir.

Memeler arası aşırı derece fark olan kadınlarda durum genellikle gelişimsel bir sıkıntıdan kaynaklanmaktadır. İki memeden biri daha büyük olup sarkar. İki meme arasındaki asimetri bozukluğunun az olması durumunda kişi bunu çok fazla fark etmeyebilir. Muayene sırasında yapılan ölçümle memenin göğüs duvarındaki yapışma seviyesinin ölçümü ile ortaya çıkabilir. Meme asimetrisi düzenleme ölçümleri ayakta yapılır.

Meme Büyütme

Memelerin hacim olarak genişletilmesi amacı ile uygulanan operasyona augmentasyon mamoplastisi denir. Halk arasında meme büyütme olarak bilinir. Erojen bir organ olan meme kadınlar için büyük bir önem taşır. Kadınlar meme boyutlarından dolayı fizyolojik ve psikolojik sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler. Memelerin normalden küçük olması kadınlar için psikolojik bir takıntıya dönüşebilir. Modern tıp teknolojileri sayesinde bu durumların hepsinden kurtulmak mümkündür.

Tıbbi teknoloji ile geliştirilen meme implantları sayesinde istediğiniz boyutlardaki göğüslere sahip olabilirsiniz. Bu işlem yağ enjeksiyonu ya da meme implantı kullanarak da yapılabilir. Ancak en yüz güldürücü ve belirgin sonuçlar implnatlar ile elde edilmektedir. Günümüzde plastik cerrahinin en sık uygulanan ameliyatı meme büyütme operasyonudur. 18 yaşını dolduran ve hormon gelişimini tamamlayan bayanlar bu ameliyatı istedikleri zaman olabilirler. Meme dikleştirme ameliyatı ile süreleri aynıdır.

Meme Küçültme

Meme şekli ve boyutları kadınlar için büyük önem taşır. Meme dokusu erojen bir yapıdır. Bu nedenle kadınlığın simgesi olarak düşünülebilir. Küçük veya büyük olması bireyde özgüven eksikliği ve cinsel arzuda baskılanmaya neden olabilir. Günümüzde çoğu kadın memesiyle alakalı bu gibi sorunlar için cerrahi operasyonları tercih etmektedir. Memesi büyük olan kadınlar meme küçültme, küçük olanlar ise meme büyütme operasyonlarına başvurmaktadır. Genellikle orta yaş öncesi hanımlarda meme büyütme, orta yaş sonrası hanımlardaysa meme küçültme operasyonları sıklıkla yapılmaktadır. Büyük memeler estetik kaygı yanı sıra medikal olarak da sorun oluşturabilir ve müdahale edilmelidir.

Beden yapısına göre büyük ve sarkmış olan meme dokusundaki fazlalığın cerrahi müdahale ile çıkarılması işlemine “reduction mammaplasty” denilir. Halk arasında meme küçültme olarak bilinir. Operasyon muhteviyatı hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Yaşam kalitenizin artması ve çevrenizde fark edilen birisi olmak için bu operasyonu tercih edebilirsiniz. Büyük memelerin omurga ve kaslar üzerinde yaptığı olumsuz etkilerden de meme küçültme ameliyatıyla kurtulabilirsiniz.

Meme Dikleştirme

Kendi vücuduna karşı olumsuz bir algı geliştirmiş olan bireyler vücutlarındaki bazı olumsuzlukları değiştirmek için bazı operasyonlara olumlu bakarlar. Meme dikleştirme operasyonu da bunlardan biridir. Bazı bireyler göğüslerinden memnun olmayabilir. Çeşitli sıkıntılardan dolayı göğüste sarkma meydana gelmiş olabilir. Bunun için harekete geçen birçok kadın estetiğini kaybettiğini düşündüğü memelerini daha sıkı yapmak ve dikleştirmek için bir dizi operasyona başvurur. Sadece sarkık göğüsler değil büyüyen meme başı da estetik görünüme olumsuz katkı sağlar. Operasyon geçirmeden önce operasyonun ayrıntılarını öğrenmek gerekir. Emzirme, anestezi şekli, operasyon riskleri gibi bilgilerin uzman hekim tarafından verilmesi gerekir. Ameliyatın adı Mastopeksi’dir. Mastopeksi meme hacmini küçültmeksizin dikleştirme ve düzenleme yapma işlemidir.

Meme Onarımı

Kadınların görsel olarak kendilerinde en çok dikkat ettiği organları memelerdir. Kendilerine olan özgüvenlerini kazanmaları ve daha güzel bir görünüme sahip olmaları için göğüs yaptırma ihtiyacı duyarlar. Aynı zamanda meme kanseri de kadınların en korktuğu hastalıklardan biridir. Meme kanseri sonucu meme onarımı yaptırmak gerekir. Meme kanseri olan kadınların memeleri alınır. Bu durum sonucu kadınlarda hem psikolojik hem de fiziksel olarak kötü hissetme olabilir.

Meme kanseri sonucu alınan memeler kadınların depresyon, hastalığın tekrarlanması ve cinsel isteksizlik durumları söz konusu olmaktadır. Bu durumların yaşanmaması adına mutlaka meme onarımı işlemi yapmak gerekir. Teknolojinin her geçen yıl daha da gelişmesi sonucu doğal görünümlü memeler yapılmaktadır.

Operasyon sonucu alınan memelere benzeyen doğal memeler yapılır. Böylece estetik görünümlü olduğu için daha doğal olması kadınları daha iyi hissettirir. Meme yapısının çok daha doğal görünmesini sağlar. Aynı zamanda estetikli memeler için de meme onarımı işlemi yapılabilir. Meme kanserinden sonra yapılan işlemler sonrası dikkatli bir süreç başladığından dolayı doktor önerisi ile hareket etmekte fayda bulunur. Son yıllarda meme kanserine yakalanan kadın sayısının artmasından dolayı meme onarım işlemi de çok büyük bir artış göstermiştir. Hastanemizde bu ameliyatı yapacak iyi bir cerrahi donanım mevcuttur.