Saç Ekimi
Saç Ekimi
Saç Ekimi
Saç Ekimi
Anasayfa Saç Ekimi
Bilgi Almak İçin
Formumuzu Doldurun!

Aydınlatma metnini okudum, onaylıyorum.

Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi kişiye özel tıbbi uygulamalarla, saç dökülmesi veya saç kaybı yaşayan kişilerde aktif olmayan saç kökleri yerine sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemidir. Saç kaybı insandan insana çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan bazıları; genetik faktörler ,çeşitli hastalıklar, yanlış ve sağlıksız beslenme, kullanılan ilaçların verdiği yan etkiler, stres, yaş ve cinsiyet olabilmektedir. Erkeklerde daha çok görülen bu olay bireyin psikolojisini de negatif yönde etkileyebilmektedir. Özelliklerde genç yaşlarda görülürse bu durum özgüven kaybına da neden olabilmektedir. Saç ekiminin amacı; baş bölgesinde oluşan seyrelmeye ekim yapıldığı belli olmayacak doğallıkta, kalıcı bir şekilde saçlı görüntüye sahip olunup kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktır. Günümüzde artan estetik güzellik kaygısı ve dış görünüşe artan önem saç dökülmesi veya kellik sorunu yaşayan bireyleri oldukça olumsuz etkilemektedir. İlerleyen teknoloji ve estetik sektörünün gelişmesiyle bu duruma yeni, basit, kalıcı çözümler bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere bu çözümlerin neler olduğundan, yapılış işlemlerinden, avantajlarından ve maliyetlerinden söz edeceğiz.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekimi operasyonu teknikleri başlandığı günden bugüne dek kendini ilerletmiş, çeşitlenmiş ve daha iyi sonuç vermeye başlamıştır. Çok farklı yöntemleri içinde barındıran bu operasyon, kişiden kişiye değişen özel tekniklerle bireyin daha iyi hissetmesini amaçlamaktadır. Bugün ise hem dünyamızda hem de ülkemizde FUE Saç Ekimi ,DHI Saç Ekimi ve Safir Perkutan Saç Ekimi gibi yöntemler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

FUE Saç Ekimi Nedir?

FUE (Foliküler ünite ekstraksiyonu) Saç Ekimi ülkemizde kullanılan en yaygın saç ekimi işlemi olup, bir kulaktan diğer bir kulağa uzanan ense bölgesindeki aktif saç köklerinin alınıp saçsız veya seyrekleşmiş bölgeye nakledilmesi şeklinde uygulanılır. Bu yöntemin en önemli özelliği ise saç alınan kısımda herhangi iyileşme sonrası bir iz kalmamasıdır.
saç ekimi

FUE Saç Ekimi Avantajları Nelerdir

Yukarıda değindiğimiz gibi FUE Saç Ekimi yönteminin bir çok avantajı vardır. Bunlara daha detaylı değinecek olursak;
  • Sadece kök hücre ile çalışıldığı için dokuya hiçbir zarar vermez.
  • Saç alınan bölgede yalnızca 1mm’lik kesikler açıldığı için bunlar hiçbir yara izi yapmaz veya dikiş gerektirmez ve çok hızlı bir şekilde iyileşir.
  • Ense bölgesinden alınan grefler (çoklu saç kökleri) yalnızca baş için değil bıyık,sakal gibi bölgelere de nakledilebilmektedir.
  • Alınan her greftte bir ila üç adet arasında saç kökü olduğundan her greft 2 veya 2.5 saç teli olarak çıkacaktır.
  • Operasyon süreci oldukça hafif ve ağrısız olma sebebiyle en çok tercih edilen yöntemdir.
  • Uygulamadan sonra yaklaşık 6 ila 8 ay arasında daha güçlü ve kalın telli saçlar çıktığı görülmüştür.

DHI Saç Ekimi Nedir?

Diğer bir saç ekimi yöntemi olan DHI (Direk saç ekimi) saç, göğüs ve sakal kıllarının çıkartılıp saç ekimi yapılacak istenilen deri bölgesine özel bir kalem aracılığıyla yön verilerek nakledilmesi işlemine denir.Tıpkı FUE Saç Ekimi yöntemi gibi genellikle ense saçları alınmaktadır lakin bu durum insandan insana değişiklik gösterip bazı bireylerde ense ve şakak bölgelerinde yeterli miktarda sağlıklı, aktif saç kökü bulunmamasından kişinin göğüs duvarı veya kol bölgesinden de alınabilmektedir. Uygulamanın süresi gereken saç miktarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bazı durumlarda birkaç seans daha gerekli olabilmektedir. DHI Saç Ekimi tekniğini FUE Saç Ekimi tekniğinden ayıran diğer bir nokta ise, FUE Saç Ekimi yönteminin iki aşamalı gerçekleşip DHI Saç Ekimi tekniğinin ise tek aşamada gerçekleşmesidir. Bu işlem implanter adı verilen özel bir kalem yardımıyla saç ekimi için lazım olan saç köklerinin alınacak bölgeden kanal veya mm’lik yarıklar açılmadan ekilmesi şeklinde iki aşamanın aynı anda gerçekleşmesini sağlar. Kullanılan implanterin ucu keskin ve şekil olarak silindirik olup kıl köklerinin kolayca alınmasını ve nakledilmesini sağlar. Bu silindirik kanal sayesinde grafitler kanala kolayca alınıp işlem yapılabilmektedir. Bu teknik ile lokal anesteziye gerek kalmaksızın hiçbir acı hissedilmeyip hastalar açısından daha rahat olabilmektedir.

DHI Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

FUE Saç Ekimi yönteminden sonra ülkemizde tercih edilen ikinci önemli yöntem olan DHI Saç ekimi birçok avantaja sahiptir.Genel olarak sıralayacak olursak;
  • Alınan grafitlerin doku dışarısında kalış süresini en aza indirgeyerek ekimin daha sağlıklı gerçekleştirilmesini ve daha sağlıklı sonuç alınmasını sağlar,
  • Diğer yöntemlere nazaran saç köklerinin aktif kalma oranı daha yüksektir,
  • Oluşan kesi alanı çok küçük olduğundan kanama riski en az seviyededir ve bu sayede daha çabuk iyileşme görülerek hastanın günlük yaşantısına dönmesi sağlanır.
  • Ayrıca bu yöntemde tıraşsız saç ekimi daha kolay yapılmaktadır.

Safir Perkutan Saç Ekimi Nedir?

Diğer başarılı ve çok kullanılan saç ekimi tekniği ise Safir Perkutan Saç Ekimi tekniğidir. Bu tekniğin ülkemizde en büyük başarıyı gösterdiği düşünülmektir. FUE Saç Ekimi tekniğinin süreçleriyle hemen hemen benzer olan bu teknik, saç ekimi yaptırmak isteyenlere iyi bir imkan sunmaktadır. Ekim işleminde diğer yöntemlerle aynı olarak bireyin donör -genellikle ense bölgesi tercih edilir- bölgesinden Safir Perkutan Saç Ekimi tekniğine özgü mikro motorlar aracılılığıyla alınan grafitler, saç ekimi ihtiyacı duyulan bölgeye nakledilir. Kanal açma esnasında kullanılan bu mikro motorlar bu tekniği diğer saç ekim tekniklerinden ayırmaktadır. FUE tekniğinde kanal açma işlemi yapılırken, kanalların düz olması sağlanır. Safir perkütan tekniğinde ise, kanallar yuvarlak olarak açılır. Yuvarlak olarak açılan kanallar ekim sırasında ve sonrasında birçok avantaj sağlamaktadır. Yuvarlak kanallar sayesinde ekim işlemi sırasında kıl köklerine çıkış yönü vermek daha kolay olmaktadır. Kanalların hangi şekilde olacağı kullanılan bıçağın yapısal şekline göre değişiklik göstermektedir. FUE Saç Ekimi tekniğinde kullanılan bıçaklar yalnızca yatay ve dikey kanallar açabilirken, Safir Perkutan Saç Ekimi tekniğinde kullanılan bıçaklar ise kanalları yuvarlak açarak kıl köklerinin çıkış yönü açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Saç Ekimi Öncesi Süreci Nasıl Olmalıdır?

Saç ekimi uygulaması sonucunda daha iyi bir sonuç alabilmek için saç ekimi öncesi süreci oldukça önemli ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde alınan sonuç bireyi yeterince mutlu etmeyip kendini daha kötü hissetmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle iyi bir ön araştırması yapılmalıdır. Saç ekimi yaptırmaya karar veren bireyler öncesinde işlemi iyice araştırılmalı ve ön bilgiye sahip olmalıdır. İşlem hakkında bilgi sahibi olunduktan sonra uygulama yaptıracağı saç ekim merkezi veya bu hizmeti sunan kuruluşları iyice araştırıp görüşmelidir. İşlemi yaptırmadan önce akıllarda soru işaretinin kalmaması ve kişinin işlem sonrası adımları uygulayabileceğinden emin olması gerekmektedir. Kişide olası sağlık sorunları varsa bunlar hekimi tarafından işlem öncesi dikkate alınmalı ve kişiye özel en uygun teknik seçilmelidir. Hekiminiz aynı zamanda saç kaybı hikayenizi, ailenizdeki bireylerdeki görülme sıklığı gibi bilgileri sizden almalı size cerrahi işlem hakkında açıklayıcı bilgiler vermelidir. Unutmayın ki saç ekimi için her birey maalesef ki uygun olamayabiliyor, sizin bu durumda iyice araştırıp uygun olup olmadığınızı anlamanız gerekmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi yukarıda bahsettiğimiz gibi birden farklı tekniğe sahip olduğu için aynı şekilde birden fazla uygulanış metoduna da sahiptir. Kısaca bahsedersek;

FUE Saç ekimi metodunun uygulanışı,

FUE Saç Ekimi yapılırken, ekilecek köklerin alınacağı bölgedeki saçlar önce tıraş edilir. Ardından bir bisturi yardımıyla greft adı verilen saç kökleri alınıp bir araya getirilerek incelenmesi yapılır ve nakledileceği bölgeye göre kategorilere ayrılır. Alınan greftler deride açılan yarığa lokal anestezi yapıldıktan sonra yerleştirilir. Bu işlem yapılırken bireyin saç uzama yönü gibi unsurlara dikkat edilir. Saçlar uzadığında görünüşünü etkileyen bu uygulamayla bireyin memnun kalması amaçlanır. Bu uygulama 2-4 saat arası zaman alabilmektedir. Bu esnadaki diğer bir avantaj ise hastanın lokal anestezi sayesinde hiçbir acı hissetmeyip işlemleri takip edebilmesidir. İşlem sonucunda açılan mikro yarıklar kapatılıp pansuman yapılır ve hiçbir dikiş işlemi gerektirmeksizin kendiliğinden iyileşmeye bırakılır.

DHI Saç Ekimi metodunun uygulanışı

Kendine özgü Choiimplanter kalemi ile gerçekleştirilen bu işlemde saç grafitleri kalemin içine yerleştirilerek işleme başlanılır. Bu yerleştirmenin dikkatli yapılması köklerin çıkış yapıp uzayacağı nokta açısından çok önemlidir. Genellikle doktorlar 40 ila 45 derecelik açılarla ekim işlemi yapar. Kalemin içine yerleştirilen grafitler uygulanacak bölgeye doğru açıyla iğnenin itme özelliği sayesinde nakledilir. Bu operasyon sırasında, dediğimiz gibi ekilen kök uçlarının yönü çok önemli olduğundan ve her bireyin özel saç yapısına uygunluk sağlaması açısından kullanılan Choi kalemi ve kalem ucuda değişiklik göstermektedir. İlerleyen teknolojiyle birlikte şu anda 2 ila 6 arasında Choi kalemi ve beraberinde yaklaşık 15-46 choi ucu kullanılmaktadır.

Safir Perkutan Saç ekimi metodunun uygulanışı

Safir Perkutan yöntemi, gerçek safirden üretilmiş özel cihaz yardımıyla hem grafit alınan bölgeye hem de saç köklerine zarar vermeksizin uygulanan bir yöntemdir. Bu teknikte kanallar diğer yöntemlerden farklı olarak iki boyutlu değil, üç boyutlu açılmaktadır. Safirden üretilen cihaz sayesinde bu kanallarda doku hasarı en az seviyede olup bu kanallarda iyileşme hızı diğer yöntemlerle açılan kanallara kıyasla iki kat daha hızlı iyileşmektedir. Aynı zamanda bu teknikle saç ekimi sonrası şişme gibi olumsuz sonuçların görülme ihtimalide çok düşüktür.

Saç Ekimi Sonrası Süreci Nasıl Olmalıdır?

Saç ekiminden en iyi sonucu alabilmek için saç ekimi öncesi sürecin önemli olduğu kadar saç ekimi sonrası süreç de çok önemli olup izlenilmesi gereken adımlar bulunmaktadır. Öncelikle bilinmesi gereken saç ekimi operasyonları yaklaşık 6 saat gibi bir sürede gerçekleşse de istenilen görüntüye kavuşulabilmesi için ortalama 1 ila 1.5 yıl sürebildiği ve bu süreçte sabırlı olunması gerektiğidir. Çünkü yapılan işlem ne kadar başarılı olursa olsun sonrasında dikkat edilip düzgün bakılmazsa yapılan işlem faydadan çok zarara dönüşebilmektedir. Saç ekimi operasyonundan sonra ilk olarak kişinin kafa derisi 2-3 gün sonra yıkanarak oluşan saç ekimi sonrasında oluşan kabukların büyük ölçüde azalması sağlanır ve bu kabuklanma süreci yaklaşık 10 gün sürebildiğinden bu süreçte hekiminizle iletişimde olmanız gerekmektedir. Saç ekimi ve iyileşme süreci geride bırakılınca, 2.5-4 ay arasında saçlar uzamaya başlar lakin bu uzayış kişinin saç yapısına, beslenme düzenine ,sigara kullanıp kullanması gibi bir çok çevresel ve genetik faktörlere göre değişebilmektedir. Kişinin iyileşme sürecinde karşılaşabileceği birçok olumsuz durum vardır. Hasta bu olumsuz durumların ne olduğunu bilmeli ve panik yapmamalı olası ihtimalle hekimiyle görüşmelidir. İlk 15 gün, operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli evre olup bu dönemde ödem, ağrı, kızarıklık kaşıntı gibi sorunlar görülebilmektedir. Hasta bu süreçte hekiminin söylediklerine dikkatle uygulamalıdır. Ardından ilerleyen zamanda saç dökülmesi meydana gelebilir hasta bu dönemde telaş yapmamalıdır çünkü bu dökülmeler ardından gelecek saçlar aktif saçlar olacaktır. Büyüyen yeni aktif saçlar ince olarak büyüse de zamanla kişiden kişiye farklılık gösterip kalınlaşabilmektedir. Saç ekimi operasyonunun ardından birinci yılın dolmasıyla hasta sonuçları daha net bir şekilde görebilir. Bu dönemde saçlar daha da kalınlaşıp gürleştiğinden alınan sonuç bi’ hayli mutluluk verebilmektedir. Bu esnada bir hatırlatma yapacak olursak, kişinin tepe bölgesi dediğimiz başın üst bölgesinde yapılan saç ekme işleminin etkisini görmek 1 yıldan daha da uzun zaman gerekebilir. Bu tamamı ile bu bölgenin iyileşmesinden ve yapısından kaynaklıdır.
saç ekimi

Saç Ekimi İstanbul

Türkiye’nin hatta dünyanın en iyi saç ekim hizmeti veren kuruluşları İstanbul’da bulunmaktadır. İstanbul’un hem ülkemiz açısından hem de dünya açısından bulunduğu konum çok önemli olup aldığı turist sayısıyla birlikte her alanda olduğu gibi estetik ve saç ekimi konusunda da bir çok avantaj sağladığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu avantajlar kısaca; kültürel etkileşim, sağlık turizmi, gelir kaynağı, sosyal etkileşimlerdir. İstanbul turist konusunda çok önemli yere sahip olmasıyla saç ekimi konusunda da gelen turistlerin gerek fiyat açısından gerekse karşılaştığı hoşgörü açısından çok memnun ayrıldığı bir şehirdir. Bu nedenle İstanbul içerisinde çok fazla sayıda, farklı hizmet standartları içeren birçok saç ekim merkezi bulunmaktadır. Saç ekim merkezleri Şişli tarafında çok fazla bulunmaktadır. İstanbul’un bu alanda iyi olmasının büyük etkenlerinden biri de Türk Hekimlerinin el becerisinin oldukça gelişmiş olmasıdır. Ayrıca İstanbul’daki saç ekim merkezleri teknolojiyi yakından takip ettiği için her türlü modern, kolaylık sağlayacak buluşlara merkezlerinde yer vermektedir. Bu da onları daha güvenilir ve çağdaş kılmaktadır. Dolayısıyla bütün bunlar ülkemizi bu alanda önemli noktaya taşıyan etkili faktörlerdir.

Saç Ekimi Fiyatları Nelerdir?

Saç ekimi işleminin sağlamış olduğu estetik görüntüye rağmen bu işlemin maaliyeti çoğu kişi açısından can sıkabilmektedir. Saç ekimi fiyatları kişinin saç dökülmesi oranına , ekimin yapıldığı kuruluşa, ekilecek olan greft sayısına veya kullanılacak ekim metodu işlemine göre değişiklik göstermektedir. Kişi kendi bütçesi ve beklentisini göz önünde bulundurarak en uygun araştırmayı yapıp hesaplamasını yapmalıdır. Bahsettiğimiz gibi saç ekimi fiyatları birçok nedenden kaynaklı değişebilmektedir biz ise size bu yazımızda ortalama değerlerden bahsedeceğiz. Günümüzde bu alanda farklı fiyatlandırma politikaları uygulanmaktadır. Bunlardan bazıları; Greft başına fiyatlandırma: Her insanın beklentisinden ötürü greft ihtiyacı miktarı değişiklik gösterebilmektedir. Bu bağlamda fiyat durumu buna göre şekillenir. Saç ekim metoduna göre fiyatlandırma: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir çok farklı teknikte saç ekim metodu bulunmaktadır. Metodların uygulanış tekliği ve kullanılan malzemelere ve yine greft sayısına göre elbette ücret de değişkenlik göstermektedir.

Hastanemizde yapılan obezite ameliyatı ve tüp mide gibi operasyonlar hakkında detaylı bilgi de alabilirsiniz.