Şeker Hastalığı Belirtileri

Milyonlarca kişi şeker hastası ve birçoğu farkında değil. Şeker hastalığı belirtileri çok hafif olduğu için pek çok insan şeker hastası olduğunu bilmeden yaşıyor. Bu nedenle bu belirtileri dikkatli incelemek ve muayene olmak çok önemlidir. Ayrıca şüphe duyduğunuz noktada muayene olmanızda fayda vardır. Yine de çok sinsi olan şeker hastalığının belirtileri şu şekilde sıralanması mümkündür. 

Sık Sık İdrara Çıkma

Kan şekeri seviyesi yükseldiğinde böbrekler kandaki aşırı şekeri süzerek atmaya çalışırlar. Çok fazla idrara çıktığınızı ve bunun için mantıklı bir neden olmadığını ve özellikle de gecede birden fazla tuvalete kalktığınızı fark ederseniz, doktora gitme zamanı gelmiş demektir. Sık idrara çıkma sonucu, vücutta dehidrate (sıvı kaybı) olması kaçınılmazdır. İşin kötüsü şeker hastası olduğunu bilmeyen kişiler, susuzluklarını şeker içeren soda ve meyve suyu gibi kan şekerini artıran içeceklerle gidermeye çalışırlar.

Nefesiniz Kötü Kokuyorsa

Diyabete bağlı dehidratasyon ağız kuruluğu yapar ve buna kötü bir koku eşlik eder. Üstelik, kuru bir ağız bakterilerin yeterince uzaklaştırılmamasına ve ağızdaki pH dengesinin bozulmasına yol açar.

Giderek Bulanıklaşan Görme Yetisi

Kandaki aşırı şeker gözlerdeki kılcal damarlara hasar verir. Ve bu da görmede bulanıklığa yol açar. Diyabet hastalığı tedavi edilmezse kan damarlarındaki bu hasar daha da ciddileşebilir ve kalıcı görme kaybına kadar götürür.

Gözle Görülen Şeker Hastalığı Belirtileri

Kesik ve Yaraların Yavaş İyileşmesi

Kandaki yüksek seviyede şeker vücuttaki sinirleri ve kan damarlarını tahrip eder bu da kan dolaşımında bozulmaya yol açar. Sonuç olarak küçük kesik ya da yaraların bile iyileşmesi haftalar hatta aylar sürebilir. Hassasiyetinizin azalması, daha kolay yaralanmanıza yol açar. Bir yerinizin kesildiğini fark etmezsiniz. Yaraların yavaş iyileşmesi sonucu vücuttaki enfeksiyon riski de artar. Kandaki yüksek şeker oranı bakterilerin üremesi için iyi bir ortam yaratır.

Kilo Kaybedilmesi

Açıklanamayan kilo kaybı pek çok neden yüzünden ortaya çıkabilir ve diyabet bu nedenlerden birisidir. Kilo kaybı kimi zaman 5–10 kilo arasında olabilmektedir. Genellikle 6 ay içinde isteminiz dışında vücut ağırlığınızın yüzde 5’i ila 10’u arasında kilo kaybı yaşadıysanız doktora görünmelisiniz.

Cildinizdeki Tuhaf Koyu Lekeler

Boyun, koltuk altı veya kasık kıvrımlarında koyu renkli cilt lekeleri de yüksek diyabet riskini gösterebilir. Bu lekeler çok yumuşak ve kadifemsi bir his verir. Bu durum -çikolata kisti- Polikistik Over Sendromu (PCOS) olan kadınlarda daha sık görülür. PCOS olan kadınlar insülin konusunda daha fazla risk taşıyor. Cildinizde yeni koyu lekeler oluştuğunu fark ederseniz bunları konusunda uzman bir doktorla paylaşmalısınız.

Mantar Enfeksiyonlarında Artış ve Kaşıntı

Kadınlarda kandaki şekerin yüksek oluşu, vajinada mantar enfeksiyonu için elverişli bir ortam yaratır. Şeker mantar için enerji kaynağıdır. Etrafta ne kadar çok şeker varsa mantar da o kadar artar. Birkaç ayda bir iki ya da üç mantar enfeksiyonu yaşıyorsanız ya da standart tedaviler işe yaramadıysa doktora görünme zamanı gelmiş demektir. Kan şekeri kontrol altına alındıktan sonra mantar da ortadan kalkacaktır.

Mantar enfeksiyonu deride de görülebilir. Kuru cilt ya da zayıf dolaşıma bağlı olarak diyabetliler sık sık kaşıntı hissederler. Zayıf dolaşım nedeniyle bacaklar en çok kaşınan yerledir. Daha az banyo yaparak, nemlendirici bir sabun kullanarak ve yıkandıktan sonra losyon kullanarak kaşıntıyı azaltabilirsiniz.

Hissedilen Şeker Hastalığı Belirtileri

Sürekli Aç Hissetmek

Sürekli açlık ya da susuzluk tip 2 diyabet hastalığı erken belirtileri arasında yer alır. Diyabet hastası kişiler yedikleri yemeklerden yeterli enerji alamazlar. Sindirim sistemi besinleri glikoz adı verilen basit şekerle parçalar ve vücut bunları yakıt olarak kullanır. Diyabeti olan hastalarda kan dolaşımındaki bu glikoz vücut hücrelerine yeterince taşınamaz. Sonuç olarak tip 2 şeker hastası kişiler ne kadar süre önce yemek yemiş olurlarsa olsunlar sürekli açlık hissederler.

El ve Ayaklarda Karıncalanma, Uyuşma ve Ağrı

Tip 2 diyabet hastalarının yarısından fazlasında kollar, bacaklar, eller ve ayaklarda iğne batması gibi bir his yaratan ya da uyuşukluğa neden olan bir durum ortaya çıkar. Yüksek kan şekeri seviyesi kan dolaşımını etkiler ve vücuttaki sinirlere zarar verir. Tip 2 diyabeti olan kişilerde bu el ve ayaklarda ağrı, karıncalanma ya da hissizliğe yol açar. Bu durum zamanla kötüleşir. Bu nedenle diyabet hastalığı tedavi edilmezse çok daha ciddi komplikasyonlara yol açar.

Çok Yorgun Hissetmek

Tip 2 diyabet kişinin enerji seviyelerini etkiler ve son derece yorgun ve bitkin hissetmesine neden olabilir. Bu yorgunluk kan dolaşımından vücut hücrelerine şeker iletiminin yetersiz olması sonucunda ortaya çıkar. Aşırı yorgunluk ve düşük enerji için diğer diyabet belirtilerinin yanı sıra başka iyi bir neden bulamıyorsanız kontrole gitmeniz iyi olacaktır. 

Şeker hastalığının belirtileri bahsettiğimiz gibidir. Bu belirtileri kendinizde görüyorsanız iletişim sayfamızdaki numaralardan uzman sağlık danışmanlarımıza ulaşabilir, muayene ya da ameliyat için randevu oluşturabilirsiniz.