Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı nedir? Obez bireylerin karşılaştığı bu obezite cerrahisi yöntemi hakkındaki bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz. Tüp mide ameliyatı diğer adıyla mide küçültme ameliyatı, genellikle obezite cerrahisi için kullanılan bir yöntem olarak bilinir. Obezite cerrahisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri olarak bilinir. Cerrahinin amacı, hastanın aldığı besin miktarını kısıtlamak olarak bilinir. Bu kısıtlama, hastanın midesinin bir bölümünün çıkarılması ile sağlanır. Kalan mide kısmı oldukça küçük olduğundan dolayı, düzenli ve sıkı bir beslenme programı ile hastanın kilo vermesi amaçlanır. Bu nedenle de tüp mide ameliyatı, mide küçültme ameliyatı olarak da bilinir.

Tüp Mide Ameliyatında Riskler

Her ameliyatta olduğu gibi, tüp mide ameliyatı da bazı riskler taşır. Bu ameliyatta en önemli risk, hastanın kanaması olması ve enfeksiyona yakalanması olduğu unutulmamalıdır. Bir obezite cerrahisi çeşidi olan tüp mide ameliyatı, uygun hastalara uygulanır. Midenin %80’lik bir kısmının çıkarılması işlemi olarak da bilinen tüp mide ameliyatı sonrası, hastanın vücudunda kalan mide parçası oldukça küçüldüğünden, hastaların beslenmeye çok dikkat etmesi ve doktorun vermiş olduğu diyeti uygulaması gerekir. Tüp mide ameliyatında, hastaların uygun olup olmadığının anlaşılması için yapılan testler oldukça hassasiyetle incelenir. Uygun olmayan hastalar için farklı yöntemler kullanılmakla birlikte, özellikle tansiyon ya da şeker hastalığı olanların mide küçültme ameliyatı olmaması tavsiye edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Süreci

Ameliyat olmaya karar vermiş ve doktor kontrolünden geçmiş olan hastaların tüp mide ameliyatı olması için, bir gece önceden hastaneye yatmış olmaları gerekir. Tahlillerin yapılmasının ardından ameliyata uygun olduğuna karar verilen hastalar için işlem süreçleri başlatılmaktadır. Operasyon kapalı sistem ile yani laparoskopik yöntemle yapılabilmekle birlikte, çok uzun sürmez. Tüp mide ameliyatı sonrası, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, doktorun belirlediği süreç boyunca yalnızca sıvı gıda ile beslenmektir. Tüp mide ameliyatı olanlar, mideleri normal boyunda iken yediklerinden çok çok daha az yiyecekleri için süreç dahilinde zorlanmaları söz konusu olmaktadır. Hastaları uzun bir iyileşme süreci ya da hastanede yatış süreci beklemez. Bununla birlikte, uzun sürecek olan işlem yalnızca mide boyutlarına alışmaktır. Mide boyutlarına alışılması sürecinde ise, hastalara belirlenen beslenme ve diyet programları uygulanmakta ev bu sayede hastaların kilo vermeleri amaçlanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatında İyileşme Süreci

Hastaların uygunluklarının belirlenmesinin ardından tüp mide ameliyatı gerçekleştirilmektedir. İşlem kapalı sistem olarak kamera yardımı ile yapılmaktadır ve hastadan hastaya değişiklik gösterir. Bununla birlikte, çok uzun sürmez

Hemen hemen her hasta için farklı risk faktörleri vardır. Bunun yanında özellikle şeker hastası ya da yara iyileşmesi ile ilgili sorun yaşayan bireylerin dikkatli olmaları gerekir. Tüp mide her ne kadar kapalı olarak ilerleyen bir süreç olsa da bir tüm mide ameliyatı olanlar ameliyat sonrası enfeksiyona açık hale gelmektedirler.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hakkında Detaylı Bilgiler

Enfeksiyona açık hale gelinmesi durumu pek çok hasta için sorun yaratmakla birlikte, özellikle iyileşmenin ilk bir aylık sürecinde bu duruma dikkat edilmesi gerekir. Mide normal boyutlarına göre çok fazla küçüldüğü için, vücudun ihtiyacı olan her türlü besin maddesinin alımı zorlaşır. Özellikle bu konuya dikkat edilerek hastalara bakım ve tedavi uygulanması şarttır. Hastaların ihtiyacı olan protein, karbonhidrat ve yağ gibi temel besin öğelerinin alındığından emin olunmalı ve hastaların vücutlarında bulunan sıvı elektrolit dengesinin bozulmadığından da emin olunmalıdır. Bu iki temel durum sağlandığında hastaların iyileşmesi çok daha kolay olmakla birlikte sürecin kısaldığı da bilinir. İyileşme sürecinin kısalması demek, hastaların hastanede kalma sürelerinin de kısalması demektir. Ve bu durum enfeksiyon riskini en aza indirme konusunda oldukça önemlidir.

İyileşme Süreci

Tüp mide ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde, hastaların küçük ameliyat izlerine iyi bakmasının ve yaralara enfeksiyon kaptırmadan pansumanlarını yaptırmalarının yanı sıra, profilaktik amaçla doktor tarafından verilen antibiyotik ilaçlarını da düzenli bir şekilde kullanmaları gerekir. Antibiyotikler hem hastane enfeksiyonlarına hem de dış enfeksiyonlara karşı hastayı korumakla birlikte, iyileşme sürecinde yaşanabilecek riskleri en aza indirir. Özellikle mide koruyucu olarak kullanılan ilaçlara dikkat edilmesi gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Programı

Tüp mide ameliyatlarından sonra hastalar, mide yapısı kendini toparlayana kadar sıvı olarak beslenir. Sıvı beslenmenin amacı hastayı yeni mide kapasitesine alıştırma süreci olarak bilinir. Hastaların yeni mide sürecine alışmaları genellikle 1 ay kadar sürmekle birlikte, bu süreç içerisinde hastalar gerekli olduğu durumlarda nazogastrik sonda (burundan beslenme) yöntemi ile de beslenebilirler. Hastaların katı gıdaya geçme süreçleri hastadan hastaya değişiklik gösterebilmekle birlikte genellikle 2 ay kadar sürebilir. Yalnızca hastanın mide kapasitesine alışması değil, midenin de kendini toparlama süreci söz konusu olduğundan dolayı, hastalar bazen 3. aylarında bazen 4. aylarında katı gıdaya geçiş yaparlar.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hastaları Neler Bekliyor?

Hastaların en büyük problemlerinden ve sorularından biri olan emilim sorunları, tüp mide ameliyatı sonrası görülmez. Sindirimin gerçekleştiği alan dışında kalan kısmın alınması söz konusu olduğundan dolayı, hastalar ne mide ameliyatı sonrası ne de ilerleyen dönemlerde herhangi bir sindirim ya da emilim problemi yaşamaz. Bu durum genel olarak hastaları rahatlatmakla birlikte, özellikle vücut kitle indeksi 35 ve üstü olan hastalarda, yemek yeme durumunun azalmasına bağlı olarak stres gibi bulgular gözlemlenebilir. Ancak açlık hissinin azalması ve az bir miktar ile doyulması durumuna alışılmasından sonra genellikle tüp mide ameliyatı olanlar bu tarz şikayetler etmez.

Midede geriye kalan hacim miktarının yaklaşık olarak 150 mililitre civarı olduğu bilinir. Ayrıca işlem sırasında midenin tepe kısmının alınması söz konusudur. Açlık hissini veren hormonun (Ghrelin hormonu) üretim yeri olan bu kısım çıkarıldığında, genellikle işlem tamamlanmış olur. Ekstra ya da beklenmedik bir durum olmadıkça hastalar kontrollerden sonra kısa zaman içerisinde normal hayatlarına geri döner. Mide ameliyatı sonrası gereken dikkatin gösterilmesi halinde, hastaların ameliyattan sonra işe dönme ya da normal yaşantılarına dönme süreleri oldukça kısa olur.

Operasyon pek çok kişiye rahatlıkla uygulanabildiği gibi, belirlenen değerin altında bir vücut kitle indeksine sahip olan ve 18 yaşını doldurmamış hiç kimseye uygulanmaz. Kişilerin ameliyat olabilmeleri için öncelikle 18 yaşını doldurmuş ve reşit olmuş olmaları gerekmektedir. Bunun sonrasında hastalardan, vücut kitle indeksinin 35 ve daha üstü bir değerde olması beklenir. 35 üzeri ya da 35 değilse, hastalar daha farklı yöntemler ile tedavi edilmeye çalışılır.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatı

Mide küçültme ameliyatı olacak olanlar için en önemli sorulardan biri de “tüp mide ameliyatı ne kadar?”dır. Tüp mide ameliyatı fiyatı, başta hastane şartları olmak üzeri birçok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ameliyat fiyatını etkileyen en önemli faktör hastanın durumudur. Bu nedenle fiyat almak için öncelikle muayene olmak gerekir. Hastanemizde muayene ve ameliyat olmak için bizi arayın kısmında yazan numaradan uzman sağlık danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.